Atatürk'ün Yaveri Salih Bozok
Kimdir

Atatürk’ün Vefatından Sonra İntihara Kalkışan Yaveri: Salih Bozok

10 Kasım 2018

Salih Bozok, 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Çocukluktan beri arkadaşı olan Mustafa Kemal Atatürk ile aynı yıl içerisinde Harp Okulu’ndan mezun oldu. Mezun olan Salih Bozok Jandarma sınıfına seçildi. Mustafa Kemal ise Harp Akademisi’ne devam ederek kurmay oldu. Yıllar sonra yolları Suriye Cephesi’nde bir daha ayrılmamak üzere kesişti. Burada Mustafa Kemal’in yaveri oldu. Mustafa Kemal Meclis Başkanı seçildiğinde “Meclis Baskanı Yaveri“, Cumhurbaşkanı olduğunda da “Cumhurbaşkanı Yaveri” olarak görev yaptı.

Yarbay rütbesindeyken emekliye ayrıldı. Yozgat ve Bilecik’ten milletvekili seçildi. Artık yaver değildi fakat Mustafa Kemal’e gönülden bağlıydı. Dolayısı ile emekli olduktan sonra da yanından ayrılmadı. Artık gölgesi gibiydi. Vefat ettiğinde de yanındaydı. “Paşa yaversiz gidemez!” diye söylendi ve bir hışımla odadan ayrıldı. Dolmabahçe’de boş bir odaya kendini kapattı. Silahını daha önce tentürdiyot ile işaretlediği kalbinin üzerine dayadı. Hiç tereddüt etmeden tetiği çekti. O sırada sarayda bulunanlar bir kaç dakika içerisinde ikinci kez şok yaşadılar.

Kurşun kalbini çok az farkla ıskalamıştı. Hayatta kaldı. Atatürk’ün yokluğunda bir süre daha milletvekilliği yaptı. Sağlık sorunları nedeni ile Yalova’ya çekildi. 25 Nisan 1941 tarihinde ise Yalova’da vefat etti.

Benzer Yazılar

1 Yorum

  • Yanıtla
    Rizeli53
    8 Aralık 2018 at 12:37

    Veda filmi sayesinde tanıdık kendisini. Neden tarih kitaplarında böyle güzel insanları anlatmazlar ki?

Yorum Yaz