Eti Logo
Genel

Hititler Denince Akla Hemen Onun Adı Gelir: Eti

26 Kasım 2018

Hakkımızda sayfasında da belirttiğim üzere Açık Öğretim Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisiyim. Dolayısı ile geçtiğimiz hafta sonuna kadar ders kitaplarımla çok samimiydim. Zira sınavlarım vardı ve bu sınavlardan güzel bir puan almayı umuyordum. Gel gelelim, sanırım öyle olmayacak. Ama olsun… Ders çalışırken, ömrü hayatımın geri kalanında kesinlikle hiç bir işime yaramayacak yeni şeyler öğrendim.

Eski Anadolu Tarihi dersine çalışıyordum. Bir yanımda kahvem diğer yanımda Eti marka bisküvilerim ve ortada ben ve e-kitaplarımı okuduğum tablet bilgisayarım. Neden tablet? Çünkü Anadolu Üniversitesi artık Açık Öğretim öğrencilerine kitap vermiyor. Alın bu e-kitapları ne haliniz varsa görün, diyor. Neyse… Ders çalışmaya devam ederken bir ünite ilgimi çekti. Anadolu’nun İlk İmparatorluğu: Hititler… Anında gözüm bisküvilerime ilişti. Neden ilişti? Çünkü Eti markası logosunda Hitit Güneşi‘ni kullanıyor. Sloganı ise “Lezzet Uygarlığı“. Evet, bunların ilhamını belli ki Hitit İmparatorluğu‘ndan almışlar fakat bu isim de neyin nesi? Bu sorunun cevabını da ilgili ünitenin içerisinde buldum.

Bahsi geçen ünitenin ilgili paragrafı:

Hitit kelimesinin temelinde hat(t)- kökü vardır. Aynı kök başkentlerine verdikleri Hattuş(a) ve ülkelerine verdikleri Hatti adlarında da görülmektedir. Hitit ve Hititler kelimeleri ise, Tevrat’ta geçen (Eski Ahit) bir kelimeye dayanmaktadır (Het Oğulları, İbranca hittim, Arapça Ben-i Het). Ancak Tevrat’ta geçen Het Oğulları ile Anadolu’da büyük bir devlet kuran Hititler aynı değildir. Tevrat’ta bahsedilen Het Oğulları, MÖ birinci binyılda, yani Hitit İmparatorluğu’nun yıkılışından sonra, ağırlıklı olarak Kuzey Suriye’de kurulan Geç Hitit Devletleri’dir. Het Oğulları olarak Tevrat’ta geçen bu isim, daha sonra modern dillere, Almanca Hethiter, İngilizce Hittites, İtalyanca İttiti, Fransızca Hittites olarak geçer. Türkçeye bu isim Fransızca’daki Het Oğulları isminin sıfat formu olan Hétéen kelimesinden girmiştir ve başlarda Fransızcada okunduğu gibi, yani baştaki [h] sesi olmadan, Eti olarak yazılmıştır. Zamanla bu hatalı yazımdan yazılışından vazgeçilmiş ve Hitit kelimesinde karar kılınmıştır. Türkçe yazılışındaki bu değişiklik nedeniyle eski nesil Hititleri, hâlâ Eti olarak bilmektedir.

Kısacası bu paragrafa göre logosunda Hitit Güneşi’ni, slogan olarak ise “Lezzet Uygarlığı” mottosunu kullanan Eti markasının olması gereken asıl adı Hitit’dir. Fakat paragrafta da belirtildiği üzere vakti zamanında Hétéen kelimesinin Türkçe’ye Eti olarak çevrilmesi ile eski nesil, bugün Hititler dediğimiz topluluğu Etiler olarak bildiğinden marka olarak Eti ismi kullanılmış.

Yorum Yok

    Yorum Yaz